ATU PRO KRÁTKOU ANTÉNU

Jeden z mých mladých přátel si usmyslel vyzkoušet ladicí člen pro přizpůsobení krátké antény k CB radiostanici. Sehnal si k tomu proměnnou cívku z radiostanice SK10 a ladicí kondenzátor z anténního dílu RM31. Na mé poznámky, že na ty čtyři watty by stačil ladicí kondenzátor z některého starého rádia odpověděl, že až ho přestane bavit CB, dá se do „opravdového“ vysílání. Nu což, mnoho štěstí.

Takže zde je ten jednoduchý obvod, který dokáže přinutit krátkou prutovou anténu pro práci na krátkovlnných pásmech.

Na internetu se dají občas najít informace o použití krátkých prutových antén na krátkých vlnách, tak proč to nevyzkoušet i v praxi. V současné době je zapojení používáno pro doladění krátké antény na CB pásmu, anténu tvoří prut dlouhý 155 cm silný 1,5 mm. Je také s úspěchem vyzkoušeno jako přijímací anténa, dá se vyladit v pásmech od 6m do 40m (možná i 80m, nezkoušeno). V každém případě je ale požadována vhodná protiváha, karoserie auta je na delších pásmech pouze náhražková.

Ještě důležité varování – je-li taková anténa použita k vysílání, držte se od ní trochu dále – popáleniny od vf  nejsou nic příjemného!

Použité součástky:
C1 = 30 – 283 pF
L1 = 15 – 50 uH

Zpracováno na námět http://www.qsl.net/aa3sj/Pages/Whip.html