TAJEMSTVÍ ZÁHADNÉ ANTÉNY.

Dostalo se mi do ruky Říjnové číslo časopisu AntenneX z roku 1989, které bylo celé věnováno koncepci antény vyvinuté Tedem Hartem W5QJR. Původně se snažil vylepšit napájení svého vertikálu na 160 metrů, výsledek jeho prací je na obrázku.

Tato anténa je zajímavá tím, že pracovala i když byla připevněna páskem k Tedem používanému stožáru, a že materiál stožáru (kov nebo izolant) nemá žádný vliv na funkci antény.

Dále uvádím zkrácený překlad, jak popsal své zkušenosti s touto anténou K5CNF:

Přidáme-li ke stožáru (nebo nejbližšímu stromu) kus drátu, získáme vynikající anténu pro dolní kmitočtová pásma. Tato konstrukce v sobě spojuje vlastnosti jak vertikální, tak i horizontální antény a zajišťuje konstantní úroveň signálu pro všechny stanice – od sousedních až po DX vzdálené přes 1 600 km. Vhodná je také pro práci s blízkými stanicemi v síti na 40, 80 nebo 160 metrů naprosto stejně jako s DX.

Pracoval jsem s touto anténou jen 32 ft (9,75 m) vysokou na pásmu 80 metrů. S výkonem 15 W jsem dostával reporty lepší, než o jakých bych kdy mohl snít. Když jsem při spojení udal svůj výkon, nikdo mi nevěřil. Prvé spojení bylo s Los Angeles s reportem 9 + 20 dB, a další 9 + 10 db z Atlanty. Po reportu + 25 dB z Kuby, jsem uvěřil, že anténa funguje. Slyšel jsem i W5QJR z Floridy (1 100 mil na východ, přes Mexický záliv). Ted právě pracoval s Evropou a dobré reporty měl také od stanic východně od Moskvy, používal TS-440 se 100 Watty. Stanice, se kterými pracoval jsem slyšel také, ale mých 15 W nestačilo překřičet pileup. Kromě toho, na východ od mého Ham-Shacku je plno různých elektrických vedení, telefonní linky a spoustu dalších drátů.

Moje anténa byla zavěšena na tyči délky 35 stop (10,67 m). Při nastavování se nevyskytl žádný problém.Vlastní anténa je zhotovena ze souosého kabelu RG-58 (50 ohmů), a jak je zřejmé z obrázku, je velmi jednoduchá. Je zajímavé, že zahnutá část antény může být napřímena, čímž se zvětší část energie vyzařované s vertikální polarizací.

www.antennex.com