BALKONOVÁ ANTÉNA TYPU UDICE

Taky nemáte možnost si doma postavit na střechu pořádnou anténu na CB? No nebojte se, nejste v tom sami, takových je nás více. Jak to začalo. Jeden z bývalých členů radiokroužku přišel s tím, že dostal od novopečeného majitele domu příkaz okamžitě odstranit anténu ze střechy (5/8). No, povídá, co mám teď dělat? Asi místo stanic budu lovit ryby…..  AHA! To je ten správný nápad, kup si pořádnou udici, a to by v tom byl čert, abychom na ní nechytili CB stanice!

A začalo to na ostro. Základem konstrukce této balkonové antény je rybářský prut, bambusový nebo sklolaminátový, případně v nouzi jakýkoli klacek či laťka o délce 4 metry.

Uchytíme jej na balkon (lodžii) tak, aby jeho konec, na který je upevněna anténa, byl od zdi domu ve vzdálenosti nejméně 3 metry (odzkoušeno), viz obrázek.

Antenní zářič může být zhotoven z libovolného vícepramenného měděného vodiče (šnůry) a má délku 265 cm (délka se při ladění antény může změnit). Na dolním konci přivážeme nějaké menší závaží, aby anténa zůstávala napnutá ve svislé poloze. K hornímu konci je připojen střední vodič napájecího souosého kabelu, jeho stínění je připojeno ke dvěma protiváhám o délce 270 cm stejným vodičem jako zářič, a roztaženým symetricky šikmo vzhůru ke krajům balkonového zábradlí. Délka protiváhy se také (jako u zářiče) může změnit při ladění antény. Konce obou protiváh jsou nastaveny na potřebnou délku silonovou šnůrou (na prádlo), nebo silnějším rybářským vlascem o délce minimálně 50 cm a slouží současně jako kotvení udice, aby se neprohýbala pod vahou antény. Souosý napájecí kabel přichytíme izolepou k udici, jeho konec raději utěsníme buď silikonovým tmelem, nebo něčím podobným. Ve vzorku jsme použili tmel lidově zvaný „medvědí lejno“, který zůstává měkký po dlouhou dobu a dobře přilne ke kabelu.

Naladění antény je velmi jednoduché. Opatrně po kouskách zkracujeme délku antény (zářiče), případně i délky protiváhy, dokud nenaměříme minimální PSV ve středu pracovního rozsahu. Až se přiblížíme k hodnotě PSV těsně nad 1, můžeme ji ještě jemně doladit vzdáleností konců protiváhy – rozšiřujeme, nebo sbližujeme.

DODATEK

Dostal jsem několik mejlů s dotazem, tak na tuto anténu, když není k dispozici balkon - nuže, jednoduše ji vystrčit z okna, viz obrázky.

NO – A TO JE VŠE, nezbývá než popřát hodně krásných spojení se stejně praštěnými přáteli.

Zdroj Bjulleten SI-BI 11/1997, autor s nickem BUTON.