ANTÉNA KB

V tomto článku vám chci představit anténu zvanou KB-Antenna (Kleiderbugel – věšák na prádlo). Její popis jsem našel v časopise Świat Radio 3/95, původně tuto anténu popisoval K6STI, ale pro použití na pásmu 10 m. Ukazuje se, že je ideální pro zavěšení do okna nebo na balkon, ale kdo má tu možnost, doporučuji spíše ji umístit na střechu. Anténa při správné konstrukci je naladěna do pásma 144 až 146 MHz při PSV do 1,5. Původní autor uvádí, že při použití měděných drátů o průměru kolem 1,5 mm je schopna pracovat až do výkonu 50 W. Ve volném prostranství je její zisk kolem 2 dB.

Jak je vidět na obrázku, není to žádná příliš komplikovaná konstrukce, a materiál na její stavbu se dá pořídit za pár korun, tedy elektroinstalační vodič o průměru 1,5 mm o délce 2,2 m. Obdobná anténa se dá zhotovit i pro pásmo 435 MHz, případně i pro libovolné další. Stačí mít na paměti, že výška obdélníku je dvojnásobek jeho šířky a obvod je 1,06 vlnové délky.

Tato anténa sice má vstupní impedanci 50 ohmů, ale je nutno mít na vědomí, že je symetrická, na rozdíl od nesymetrického souosého kabelu. Proto je nutné navléknout na kabel těsně u antény několik feritových kroužků (nacvakávací ferity), jak je vidět na fotografii.

Praktické provedení antény.

Autor: K6STI.