ANTÉNA PRO 80m

Na stránkách tohoto webu se velmi často objevují popisy zvláštních typů antén, které vznikají při víkendových „antenčundrech“ skupinky kamarádů z bývalého radiokroužku. Při jednom z posledních jsme nalezli kus vyhozené černé televizní dvoulinky, a okamžitě se rozběhla debata co s tím. Antéta G5RV je již mnohokrát odzkoušena, tam asi nic nového neobjevíme, kterou anténu bychom ještě mohli napájet souměrným svodem s impedancí 300 ohmů? Během dalších návrhů padl i jeden zajímavý: A což takhle tu dvoulinku použít přímo jako anténu? Bude vlastně mít vlastnosti dvojnásobně dlouhého drátu…….

Tak hurá na to. Po pár hodinách laborování a měření se na světě objevilo takovéto monstrum:

HURÁ! Ono to funguje!

Jak? Dvoulinka na jednom konci zkratovaná se chová jako jeden závit cívky, tak ji doladíme do pásma pomocí ladicího kondenzátoru C s kapacitou kolem 250 až 300 pF (ze starého tranzistoráku), pro délku 7 metrů je indukčnost asi tak 9 mikrohenry (dle výpočtu, měřák jsme sebou neměli), tedy potřebná kapacita by měla být kolem 180 pF.

Anténu jsme měli zavěšenou na silonových vlascích vodorovně mezi dvěma stromy, a bylo zjištěno že je docela pěkně směrová s maximem vyzařování v ose.Anténu doladíme do rezonance ladicím kondenzátorem na největší hlasitost přijímaných signálů. Pokud ji budete používat stabilně, upozorňuji na zabezpečení konců proti vnikání vody, my jsme z nedostatku něčeho vhodnějšího použili sekundové lepidlo, které (pro jistotu) nosíme stále sebou.


Nedávno jsem k tomuto tématu dostal mejl:

Ahoj.
Dnes budu zkoušet tu tvoji anténu z dvojlinky na 80m.
Tak dám vědět jak to dopadlo.
73!
Míra OK9BAU


No a za pár dní přišel další:

Tak už jsem se k něčemu už konečně dopracoval.Včera jsem se s tím lopotil celý den a nic.Nešlo to vůbec doladit.Už jsem z toho byl na hlavu. Pak jsem konečně objevil chybu - blbej kondenzátor.Vykuchal jsem jinej sousedovi z takový historický lampovky.No pravda, trochu se bránil, ale marně.
A ejhle všechno funguje. Na 3,5 Mhz to jde velice slušně vyladit.A co mne úplně dorazilo je to že to ladí i na 21 Mhz.A to ještě s poměrně slušným PSV.
No prostě koukám na ten drát jako blázen.
73!
Míra OK9BAU