Neladěné antény AM pásem

Pro příjem VDV, DV a SV vychází elektrická délka půlvlnné antény příliš velká (desítky kilometrů až stovky metrů). Proto se anténa realizuje jako prosté vedení zavěšené v prostoru bez určitých rozměrů (čím delší tím lepší, čím výše tím lépe). Taková anténa má poměrně velký vlnový odpor (desítky kiloohmů). Proto je nutné dbát na dobré provedení izolátorů a vedení antény i napáječe co nejdále od ostatních předmětů. Průchod do místnosti se doporučuje středem provrtané okenní tabule (přiblížení ke zdi může značně zeslabit signál).

Klasické provedení závěsné antény (anténa L)

neladěná anténa AM

Anténa má být 20 až 30m dlouhá, ve výšce 4 až 5 m nad povrchem, ve vzdálenosti alespoň 2m od okolních předmětů. Jako materiál je vhodný holý měděný nebo fosforbronzový vodič o průměru 1,5 až 2mm. Anténu připojujeme k přijímači přes bleskojistku. Pokud anténu nepoužíváme odpojíme ji a přizemníme.

Vhodnější provedení závěsné antény

neladěná anténa AM

Náhražková anténa AM

náhradní neladěná anténa AM

V polovině minulého století byly velmi oblíbené náhražkové antény AM ve tvaru bronzové spirály, upevněné na rám okna.

Pahýl v rozvodech STA

pahýl AMpahýl AM

V starých rozvodech STA (společné TV antény) se prováděl i rozvod AM signálů. Pro příjem slouží neladěný pahýl (3 až 6m) umístěný na vrcholu stožáru a navázaný přes přizpůsobovací transformátory do napáječů z koaxiálních kabelů 75ohm. U přijímače pak účastnická šňůra obsahuje další převodní transformátor, který přizpůsobí impedanci kabelu vstupu přijímače. Skutečné zapojení je o něco složitější, hlavice v patě pahýlu, zasunutá do stožátu STA obsahuje tři přizpůsobovací transformátory pro jednotlivá pásma a slučovač pásem AM s pásmem VKV-FM. V současnosti se v STA AM signály nerozvádí.


SOUEaEaU Vejprnická 56 Plzeň (c) 2002