Parabolické reflektory

rotační paraboloid

anténa s rotačním paraboloidemparabola

Pro soustředění elektromagnetického záření zejména na vyšších kmitočtech můžeme použít reflektorů vytvarovaných buď do válcového nebo rotačního paraboloidu. Takový reflektor soustřeďuje záření buď do přímkového ohniska (v případě válcového paraboloidu) nebo ohniska bodového (rotační paraboloid). V ohnisku reflektoru je pak umístěn vlastní zářič buď dipól nebo jiný anténní systém (logaritmicko periodický, ústí vlnovodu...), který zachycenou energii přenese k přijímači.

ofsetový rotační paraboloid

ofsetová parabolaofsetová parabola

S rotačními parabolami se běžně setkáme u satelitního příjmu, kde je tato anténa upravena do ofsetového provedení - nepoužívá se symetrický rotační paraboloid, ale eliptický výřez z boční stěny. Takové provedení velmi usnadní montáž, protože reflektor antény se může montovat téměř svisle. Vlastnosti antény určuje především průměr reflektoru a zářič. U paraboloidů můžeme dosáhnout velmi úzké vyzařovací charakteristiky (běžně i pod 1 úhlový stupeň), a tak je správné nasměrování obtížné. Důležité je také pevné uchycení paraboly, i malé odchylky od správného nasměrování (například tlakem větru) mohou způsobit výpadky příjmu.

Hornparabola

HornparabolaHornparabola

Kombinace dvou mikrovlnných antén - trychtýřové a (ofsetové) parabolické. Má velmi dobré směrové i impedanční vlastnosti. Vyzařuje všechny druhy polarizace.

Anténa s válcovým paraboloidovým reflektorem

anténa s válcovým paraboloidem

Anténa s rotačním paraboloidovým reflektorem

anténa s rotačním paraboloidem

parabolické antény pro pásmo 2,4GHz

anténa s rotačním paraboloidemanténa s rotačním paraboloidem

Parabolické antény směrových spojů přes troposférický rozptyl

anténa s rotačním paraboloidem

SOUEaEaU Vejprnická 56 Plzeň (c) 2002