Buzené soustavy podélné

Kromě antén s jedním zářičem a pasivními prvky, známe antény složené převážně s prvků aktivních - buzených. Takovéto soustavy rozeznáváme příčné - kdy jsou zářiče vyskládány vedle sebe (kolmo na směr záření) a podélné - vyskládané se zářičů umístěných za sebou (ve směru záření). Aktivní podélné soustavy se často doplňují pasivní direktorovou řadou a reflektorem. Podélné buzené soustavy jsou citlivé na změnu geometrického uspořádání a jsou úzkopásmové.

Anténa ZL (Zéland, ZL-beam)

anténa ZL

Nejběžnější anténou je dvojice dipólových zářičů v řadě za sebou. První zářič (ve směru příjmu) je kratší než optimální délka pro pracovní kmitočet (a chová částečně jako direktor) a druhý zářič je o něco delší (a částečně zastupuje reflektor. Oba zářiče jsou napájeny soufázovně.

Anténa HB9CV

anténa HB9CV pro pásmo 2m anténa HB9CV pro pásmo 23cm

anténa HB9CV symetrický napáječ anténa HB9CV nesymetrický napáječ anténa HB9CV směrová charakteristika

Je modifikací předchozí antény. Vzhledem k nevhodné připojovací impedanci antény ZL (90ohm), byl její napájecí systém upraven na bočníkově napájené dipóly. Díky bočníkovému napájení je možné napájecí systém upravit na nesymetrický.

Anténa SWAN

anténa SWAN anténa SWAN

Zde se jedná o systém čtyř aktivních (postupně se zkracujících) prvků, doplněných pasivní řadou a reflektorem. Buzené prvky jsou napájeny soufázově, a jsou vzdálené přibližně o polovinu vlnové délky. Anténa má dobré směrové vlastnosti i dostačující zisk, bohužel parametry jsou silně závislé na geometrických rozměrech antény. Má rovněž nevyhovující připojovací impedanci a musí být doplněna transformačním vedením.


SOUEaEaU Vejprnická 56 Plzeň (c) 2002