WINDOWS ANTENNA

PĚTIOSMINA NA OKNO

Jak je dobře známo, dějí se věci různé (i hrůzné), třeba „to je můj dům, já jsem si jej poctivě koupil za poctivý prachy a tak jenom já můžu rozhodovat co na něm bude“, také jste se s tím setkali? Tak my to vyřešíme jinak. Jednou z mnoha možností je také instalovat anténu zevnitř bytu, třeba i nalepením hliníkové fólie na okno.

Jednou z často používaných typů antén je tak zvaná pětiosmina, tedy zářič o délce 5/8 lambda o délce zářiče 125 cm. Obdobně, jako u klasického provedení, i zde jsou použity protiváhy, ale zhotovené z hliníkové fólie (alobal) stejně jako zářič, a také je i zde použita prodlužovací cívka. Aby se nám anténa vešla na okenní tabuli, jsou její konce zahnuté, viz obrázek.

Cívka je zhotovena ze silnějšího měděného drátu a má 10,5 závitu. Odbočka pro napájení souosým kabelem s impedancí 50 ohmů je na čtvrtém závitu od spodního, tj. uzemněného konce cívky, k jejímu hornímu konci je připojen zářič. Samozřejmě, že dolní konec cívky je propojen s protiváhami a se stíněním napájecího kabelu.

Anténa se jednoduše naladí do rezonance postupným zkracováním ramen zářiče z fólie pomocí žiletky, a co možná nejnižší poměr stojatých vln (PSV) se nastaví stlačováním či roztahováním závitů cívky. U pokusného vzorku bylo dosaženo PSV 1:1,3. Toto provedení antény nijak nehyzdí interiér místnosti a v případě potřeby může být použito jako trvalá anténa pro provoz v pásmu 145 MHz doma nebo na pracovišti (třeba v kanceláři).

Podrobnosti k této a jiným pětiosminám najdete také na http://radio-technica.com/