2m PŮLVLNNÁ ANTÉNA

 

S vertikálními anténami bývají problémy, zvláště s vytvořením dostatečné protiváhy, při nedostatku místa nebo při montáži na stožár. No ale což zde použít anténu známou jako „slim Jim“ neboli „slimák“? V dalším uvádím popis takovéto půlvlnné antény pro pásmo 145 MHz viz rozměry na obrázku). Osvědčila se například při FM poháru s obyčejnou ručkou, výhodou byla všesměrovost vyzařovacího diagramu a hlavně jednoduchý transport. Přesto, že pomocí směrovky by se jistě dalo docílit mnohem více spojení, tak „pro tu srandu“ na výletě to postačí. Když nic jiného, tak alespoň přátelům rozdat pár bodů.

 

Takže k její konstrukci. Je to v podstatě smyčková anténa o délce lambda půl, napájená pomocí čtvrtvlnného transformátoru. Tento typ antény má velmi nízký vyzařovací úhel (kolem 10°), energetický zisk je kolem 1,8 dB. Vzhledem k tomu, že její impedance se pohybuje v rozmezí 40 až 60 ohmů, podle bodu připojení napáječe, dá se používat přímo s kabelem 50 ohmů, bez pomoci balunu.


 

Anténa je zhotovena z jednoho kusu hliníkového nebo lépe měděného vodiče vypáraného ze zbytku silnoproudého kabelu o průměru 6 mm, který po dokončení zabezpečíme rozpěrkami z dielektrika, proti změnám tvaru a rozestupu vodičů. Při provozu z přechodného stanoviště ji jednoduše zavěsíme na nejbližší větev kouskem silonového vlasce. Při prvém uvádění do chodu anténu musíme přesněji doladit změnou bodu připojení svodu (nahoru – dolů) tak, abychom docílili vyhovující hodnotu PSV.

 

Pokud bychom potřebovali zkonstruovat tuto anténu na jiný požadovaný kmitočet. najdete jednoduchý kalkulátor (mimo několika jiných zajímavých) na: http://www.m0ukd.com/Calc...m_Jim/index.php

 

Zdroj: http://www.jkw2004.republika.pl/antena.html