MŮJ PRVÝ TRANZISTOROVÝ VYSÍLAČ

Vsadím se, že většina ze čtenářů těchto stránek nebude vědět, co znamená záhadný výraz „156NU70“. Takže, abychom byli v obraze. Byl to první český vysokofrekvenční tranzistor, následující po typech 154NU70 a 155NU70, které se pouze tvářily, jako vysokofrekvenční. Konečně něco z čeho se dal udělat přijímač! Pryč s krystalkami s nf zesilovačem, máme konečně vf tranzistor do vstupu! Sice jen na střední a dlouhé vlny, ale přece!

Nojo, ale samozřejmě, tihle radioamatéři jsou stále s něčím nespokojeni. Bláhovci, chtěli by si postavit tranzistorový vysílač! Tůdle, hošánci! Nechte si něco poslat ze západu, a pak bastlete. Ale národní podnik TESLA nás mile překvapil, hodil na trh tranzistory OC170, o kterých jsme toho tolik četli v západních časopisech (později i OC171, ale to již je jiná kapitola). S krvácejícím srdcem jsem si jeden koupil, a samozřejmě, pustil se do stavby vysílače, tedy nejhoršího zločinu, jakého jsem se v té době mohl dopustit. No, co budu dlouho vysvětlovat, prostě jsem použil zapojení běžného tříbodového oscilátoru, jaký se používal v elektronkových stupních, které jsme všichni móóóc dobře znali, a hezky přidal mikrofonní obvod, tedy modulaci. Mikrofon byl samozřejmě standardní uhlíková vložka z telefonu. Takže to dopadlo takhle:

…. a helemese, ono to na jednu plochou baterku skutečně vysílalo na horním konci středních vln, a při použití 5 metrové antény to bylo slyšet přes ulici v protějším domě! Následoval druhý výrobek tohoto typu, a již jsme se s přítelem mohli „snadno a jednoduše“ domlouvat.

No co vám budu povídat, měli jsme z toho nekonečněkrát větší radost, než když si dnes někdo koupí PMR.

Pokud se mezi vámi najdou i hloubavější povahy, tak pro ně přináším toto zapojení tak, jak bylo zkoušeno původně, v dobách „dřevěných“, před příchodem tranzistorů.Tehdy byly velmi populární vojenské elektronky RV12P2000, skutečně univerzální typ, použitelný téměř na vše (mimo výkonových zesilovačů). Podle natištěného nápisu WH (Wehrmacht Heer), se jim říkalo „Wěnováno Háchou“. Nojo, ale zase nevíte kdo to byl Hácha, takže raději uvedu ono zapojení a končím.