MŮJ PRVNÍ TRANZISTOR – 3

V minulém díle jsme si zkoušeli postavit elektronického hlídače, ale je dost možné, že vám na něm něco chybí. Přeci stále nebudete sledovat žárovičku, jestli se rozsvítí či nikoli, chtělo by to přidat akustickou signalizaci. Tak se nyní podíváme na něco, co se nám osvědčilo při jednom našem táboření (bohudíky – poplach spustil jen nějaký časný houbař).

A hele, tak nám tady přibyly zase nějaké další součástky, rychle si je popíšeme. Tak třeba houkačka – byla použita ze starého auta, tzv. „klaxon“, čistě jen proto, že byla právě po ruce, jinak samozřejmě můžete použít cokoli podobného, co po přivedení napětí dokáže vyloudit dostatečně silný zvuk. Dále je tady součástka, ve schématu označená jako „Ty“, tak tohle je TYRISTOR. Je to polovodičová součástka sloužící ke spínání elektrického proudu (nejčastěji výkonových obvodů), fungující jako řízený elektronický ventil. Tyristor je čtyřvrstvá spínací součástka (obvykle PNPN), která nevykazuje usměrňující účinky jako dioda, avšak je možné ji ovládat (spínat) pomocí impulsu do řídicí elektrody G (Gate). Anoda (A) a katoda (K) se v obvodu nesmí zaměnit, zátěž je vždy připojena k anodě.

Jen tak na okraj událostí, co by mohlo zajímat některé kutily. On takový tyristor je možno napodobit i pomocí dvojice tranzistorů navzájem opačné polarity, podle následujícího obrázku:

Ještě musím upozornit na jednu z vlastností tyristoru – jakmile je sepnut (přivedením napětí na Gate, stačí jen krátký impuls), již zůstává sepnutý (a houkačka houká stále), vypnout se dá pouze přerušením napájecího napětí.

V tomto zapojení jsme použili tyristor KT110/200 (za 10 Kč), který podle katalogu snese až 200V (čili těch 12 s přehledem vydrží) a proud 3A (to je ten proud, který si bere použitá houkačka, v případě nějaké výkonnější, musíme použít tyristor s odpovídajícím maximálně použitelným proudem). Tip: zadejte si na internetu adresu http://diody-mustky-tyristory-triaky.hledejceny.cz/ a můžete vybírat. Tranzistor T jsme použili ze starších zásob typ Tesla KC507, pokud jej budete kupovat, shodný typ je BC107. Na přesném typu ale příliš nezáleží, hlavně aby vůbec zesiloval.

A nyní jak zařízení uvést do chodu. Odpojíme ochrannou smyčku, případně stiskneme tlačítko TEST a nastavíme odporový trimr M22 tak, aby houkačka spustila alarm. Vypnout jej můžeme pouze tak, jak již bylo uvedeno, přerušením napájení. Tlačítko TEST slouží k ověření funkce zařízení, po jeho stisku by se měl spustit poplach. Takže už je to uděláno, už je to hotovo, můžeme nastražit po zahradě kolem domu ochrannou smyčku drátu a pak spokojeně a klidně spát.