Zkušební pájecí deska

Pro složitější zapojení je určena zkušební deska s pájecími ploškami, která umožňuje dokonalé spojení součástek pájením.

des4.jpg (23030 bytes)

Na základní desce 230x230x3 mm z novoduru je přišroubována vlastní zkušební deska s pokovenými čtvercovými pájecími ploškami, používaná v profesionálním vývoji průmyslové elektroniky. Deska má rozměr 141x228x1,5 mm, pájecí plošky jsou v rastru 2,5 mm. Po stranách jsou čtyři dvanáctipólové svorkovnice s roztečí 8 mm, do nichž se pomocí krátkých měděných drátů o průměru 1,5 mm upevňují potenciometry, přepínače, konektory, měřicí hroty apod. Pro jejich podepření je po stranách základní desky vyhrazena opěrná plocha široká asi 30 mm.

des5.jpg (32646 bytes)

Základní deska je v rozích opatřena silonovými kulovitými opěrkami. Uprostřed každé strany základní desky je otvor pro zasunutí kovového sloupku dlouhého asi 80 mm, který je též opatřený silonovou kulovitou opěrkou. Sloupek umožňuje naklopit libovolnou stranu základní desky o cca 20 stupňů, čímž je usnadněno pájení součástek. Tento způsob naklápění základní desky je konstrukčně velice jednoduchý a pro praxi dostačující.

zkdes33.jpg (52041 bytes)

Malé pájecí plošky na zkušební desce vyžadují opatrnost a dosti značnou zkušenost při pájení, jinak dojde k odloupnutí plošek. Pokud ale použijeme páječku s elektronickou regulací nebo mikropáječku 12 V, 8 W, je trvanlivost desky dostačující.

Tuto zkušební desku lze použít i tak, že po instalaci součástek a oživení se její část osazená součástkami, odstřihne a zamontuje do přístroje. Odpadá tak kreslení a leptání plošného spoje.