Ovládací panel

Ovládací panel měří napětí instalovaných obnovitelných zdrojů, napětí baterie při odběru a naprázdno, dobíjecí a vybíjecí proud. Proudový jistič chrání baterii proti zkratu.

Vzhledem k tomu, že se jedná o zařízení pro stacionární a demonstrační použití při akcích pro školy, nebyl kladen důraz na malé rozměry. Všechny součástky pocházejí z vyřazených zařízení ze šrotu. Měřicí přístroje jsou původně ampérmetry ze silnoproudých rozvodů, jejich rozsah byl 400A. Takové přístroje lze pořídit velmi levně ve sběrnách, bazarech či firmách zabývajících se ekologickou likvidací elektronických zařízení. Přístroje deprézského systému mají malou spotřebu a jejich stupnice jsou prakticky lineární. Vhodným předřadným odporem byl nastaven rozsah 20V, vhodným bočníkem byl nastaven rozsah 2A.

Panel75.gif (5682
    bytes)

 

Pavel.jpg (19367
      bytes)

Pavel Novotný předvádí ovládací panel, který právě dokončil: Panel má nahoře čtyři voltmetry obnovitelných zdrojů, dole ampérmetr dobíjecího proudu, voltmetr napětí baterie a ampérmetr odebíraného proudu. Dvě malé čelní desky nesou vypínače, vybíjecí žárovku a nadproudový jistič.

zezadu.jpg (24599
      bytes)

Pohled zezadu: Konstrukce je pro maximální jednoduchost v sendvičovém provedení - pouzdra měřicích přístrojů jsou přilepena mezi vodorovné dřevěné desky. Zezadu jsou vidět diody a dvanáctipólová lustrová svorkovnice pro připojení zdrojů, akumulátoru a spotřebičů.

baterie.jpg (29480
    bytes)

Akumulátor: Je použit desetičlánkový Ni-Cd akumulátor typ 10NKO60, se jmenovitou kapacitou 60 Ah. Akumulátor jsme získali zdarma z telefonní ústředny, vyřazený po dvaceti letech služby.

Repasi nám provedla za výhodných podmínek firma
ALKAL Baterie s.r.o., 739 07 Raškovice, tel/fax 558 692 298.
kde se vám ozve velice laskavý pan Sisala.

Protože používáme akumulátor repasovaný, je jeho kapacita jen 30 Ah. Pro naše účely to však stačí. Takto lze získat levně akumulátor s poměrně velikou kapacitou, který bude ještě dlouho sloužit. Je to řešení ekologické i ekonomické.