Malá domácí laboratoř radiotechniky

Jak může vypadat domácí, nebo klubová laboratoř pro radiotechniku, ukazuje toto pracoviště. Je zřízeno v Q-klubu AMAVET Příbram pro činnost zájmového kroužku radiotechniky a radioamatérského QRP vysílání.

VP12.020218.jpg (33711 bytes)

Provedení a rozměry
V rámci daného prostoru (na půdoryse cca jeden čtvereční metr) a daných přístrojů je pracoviště koncipováno jako minimální. Na robustním dřevěném stole o ploše 80x80 cm, s vrchní plochou z umakartu, je umístěna dřevěná skříň s policemi. Skříň má šířku shodnou se stolem, tedy 80 cm, má hloubku 40 cm a výšku 75 cm. Police lze ve skříni libovolně výškově přemísťovat, stupňovitě po 3 cm. Skříň je bez zadní stěny, což je důležité pro snadnou manipulaci s kabely.

Použité měřicí přístroje jsou již poněkud zastaralé, rozměrné a těžké. Proto je každá police důkladně přišroubována několika šrouby. Tím, že je skříň ode zdi vzdálena asi 12 cm, bylo možno umístit i značně hluboký osciloskop.

Dno skříně není instalováno. Prostor na stole pod první policí o světlosti 20 cm je 76x35 cm a je tak dobře využitelný pro manipulaci s vyvíjenými přístroji. Pracovní plocha před skříní je 80x45 cm. To je postačující pro práce menšího rozsahu, včetně pořizování dokumentace.

Na levé boční stěně je upevněna zářivková lampa 11 W s pantografovým ramenem, umožňujícím snadné nasměrování osvětlení dle potřeby. Je zde také věšák na odložení sluchátek a otáčivý držák výkresů a drobné dokumentace.

Na pravé boční stěně je digitální měřicí přístroj v držáku, vrtačka na plošné spoje v držáku a též hřeben pro zavěšení měřicích kabelů. Pod úrovní stolní plochy je na pravé straně stojánek na malou páječku a věšák na pistolovou páječku. Na zdi vedle okna je anténní a zemnicí panel.

Vybavení měřicími přístroji
Osciloskop                                  BM566A           0-120 MHz
Vf generátor                                G4–151            1 až 512 MHz
RC generátor                              BM534             10 Hz až 1 MHz
Přehledový přijímač                    R5A                  1,5 až 22 MHz
Digitální multimetr RE890C+    měří U, I, R, kondenzátory, diody, tranzistory a teploty

Vybavení pomůckami a nářadím
Vf QRP wattmetr                        0 až 5 W
Indikátor síly elmag. pole           7 MHz
Tester LC obvodů
Tester krystalů
Zkušební sada odporů a kondenzátorů (RC Box)
Ruční vrtačka na plošné spoje  0,6 až 3 mm
Pájecí stojánek                            Svěrka pro plošné spoje, zásobník cínu a kalafuny
Zkušební desky                           Nepájivá kontaktní pole se svorkovnicemi

 

Pracoviště je vybaveno většinou staršími přístroji, zčásti přístroji novými, z velké části přístroji a pomůckami zhotovenými svépomocí.

Starší měřicí přístroje lze zakoupit v bazarech nebo jako vyřazené v průmyslových podnicích. Jsou velice levné - za zlomek původní pořizovací ceny, přitom jejich funkce nebývá vůbec narušena. Často se jedná jen o tzv. morální zastarání. Jejich "nedostatkem" jsou mnohdy jen větší rozměry.

Cílem tohoto projektu
je předvést, že i s omezenými prostředky lze vybudovat provozuschopné, malé domácí vývojové pracoviště, které může být průběžně modernizováno, umožňuje intenzivní studium radiotechniky a vývoj mnoha zajímavých zařízení.